Prosinec 2016

4. měsíc přikrmování (ukončený 8.měsíc věku)

31. prosince 2016 v 20:30 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Taky se vám zdá že pořád jenom něco vaříté, ohříváte, krájíte, mícháte,mrazíte? Mě ano.... tím že dělám všechno domácí tak je to občas opravdu hodně náročné na čas, kór když miminko se rozhodne že se chce právě nutně nosit :) To jsem si tak pro případ nouze nakoupila pár hotových skleniček v drogérii, pečlivě vybírala podle složení, vzala jsem tedy v BIO kvalitě, přišel den D - já nachlazená, nebylo mi dobře, tak si říkám, že teda dneska dám skleničku. A jak to dopadlo? Syn to nejdříve nechtěl jíst, plival, brečel, vztekal se - když jsem ho nakonec ukecala tak snědl 150g místo obvyklých 250g. A za dvě hodiny mi to všechno obloukem vyzvracel. Takže výsledek? Kdybych uvařila příkrm, ušetřila bych si polovinu práce s praním všeho možného co mi pozvracel, převlíkání, koupání :D Takže u nás teda kupované fakt neprojde.

Máme tady už čtvrtý přikrmovací měsíc, u nás to tedy byl ukončený 8. měsíc = probíhající 9. měsíc našeho syna. V minulém měsící jsme řešili především různé přílohy jako rýže, kuskus, těstoviny a brambory a také jsme zaváděli žloutek. K oboum příkrmům už syn nepotřeboval dokrmovat mlíčkem a tak už jsem jen čekala až bude zralý na zavedení kaší.

Kaše se doporučují až od ukončeného 8 měsíce a to nejlépe jako snídaně a nebo dopolední svačinka, při nejhorším jako odpolední ale rozhodně né jako večeře !!! (Kaše jsou pné sacharidů, nabuzuji organismus a mohou způsobovat časté buzení miminka, dále prostě a jednoduše mimiminko tak zasytí, že může mít bolení bříška. Celkově by v noci mělo tělo odpočívat a né zpracovávat hutnou a výživnou kaši) Dále teda já jsem zastáncem vařit domácí kaše z celých či lámaných zrn, než kupovat ty instatní, které jsou extrudované a mnohem méně výživné než ty domácí, velmi často různě doslazované a aromatizované - a co si budeme vykládat taky pěkně drahé! Není to zase taková dřina doma uvařit !! :) O kaších jsem si toho načetla hodně už na začátku přikrmování a podle toho jsem uzpůsobila denní režim syna a to především tím, že jsem ovocné přesnídávky rovnou zařadila na odpoledne, aby na dopoledne zbyl prostor pro kaše, které syn přes den stihne bez problému v bříšku zpracovat. Kaše vaříme ve vodě, rozhodně nepoužíváme kravské mléko, po schladnutí je možné dochutit kojeneckým mlékem a nezapomínáme přidávat tuk, já dávám asi lžičku másla před koncem vaření. O postupu při vaření kaši si povíme jindy v jiném článku. Zatím vařím rýžovou, pohankovou, kukuřičnou a jáhlovou kaši, občas přidám lžíci amarantu. :)

Ukončený 8 měsíc je taky vhodným časem pro první podání jogurtů. Vybíráme jogurty které mají něco kolem 3,5 % tuku, držíme se v rozemí 3-4 %. Větší či menší množství tuku není vhodné. Jogurty kupujeme pouze bílé, kvalitní, nedoslazované, neochucené - můžeme si až doma sami dochutit čerstvým ovocem nebo přesnídávkou. Já většinou kupuju jogurt Hollandia (např. v Albertu občas narazím i na jeho BIO verzi) a nebo Choceňský. Jogurt by se měl podávat maximálně 2-3x za týden. Takže dopolední svačinku u nás tvoří právě kaše a střídáme s jogurty. Od začátku syn měl zájem zbaštit celou porci, takže mlékem už jsem nedokrmovala, úplně jej odmítal. Kaše zbaští jak kdy, ale v rozmezí cca 100-180g. Jogurt vždy celý takže cca 150-200g.

V rámci toho měsíce jsme i zkoušeli další druhy masa. Podařilo se mi konečně sehnat kuřecí v BIO kvalitě a domácí hovězí. Nakonec byl i vhodný čas zavést rybu. Sice se ryby doporučují klidně i od 6. měsíce věku, ale zaprvé mi to přišlo hrozně brzo a za druhé jsem neměla možnost sehnat čerstvou a nebo chlazenou rybu - takže už jsem počkala rovnou na vánoce :) a tak syn dostal poprvé kapra. Ryby by se měly dávat sladkovodní "nedravce", takže třeba kapr, amur, pstruh, cejn a další obdobé rybky. Mořské ryby také nejsou špatné, ale špatný je v nich čímdál větší obsah rtuti. Mořské ryby vybíráme nejlépe divoké, tedy volně žíjící a né ty co vyrůstají na farmách a jsou krmené granulemi. Takže on ten losos bohužel taky není žádné terno. Takže se zajímejte co kupujete.

Opět jsem se snažila aby to měl syn pestré, ale někdy jsem omezená výběrem zeleniny, kterou tady v okolí seženu. Mám ještě zásoby domácích máslových dýní a tak když už jí rozkrojím tak jí pak používám skoro celý týden do všeho, tak se nelekejte. Níže opět moje oblíbená tabulka :) Jen podotknu že obědy vařím většinou na 2 dny a přesnídávky tak na 3-5 dní - co se nespotřebuje do 30 hodin od uvaření jde rovnou do mrazáku.Ještě co se týče skladování příkrmů. Koupila jsem si Avent jídelní sadu a nedám na ní dopustit. Má 10 menších kelímku, na cca 150g příkrmu (narvu tam i 190g :D ) a 10 větších na 240g příkrmu (taky tam nacpu tak 270g) + 20 víček. Kelímky se mohou mrazit, vyvařovat, sterilizovat parou v mikrovlnce já z nich běžně i krmím, jsou vhodné i na uskladnění mateřského mléka. Takže po uvaření dám příkrm do kelímku, nechám vychladnout a buď se ještě ten den zbaští, nebo dám do lednice na další den či popíšu a dám do mrazáku. Příkrmy v lednici skladuju max. 30 hodin a to co už je "kontaminované" slinami tak prostě dojím já, znovu už nenabízím. Abych si ušetřila práci, tak od té doby co syn baští i kaše, do kterých dávám cca 30g přesnídávky, tak prostě jednoduše jen uvařím více a přesnídávku kteoru má nachystanou na odpoledne tak z ní jen odeberu ráno na svačinku. Snažím se si to co nejvíce ulehčit, když už si teda nemůžu moc pomoct kupovanými přikrmy.

Tak vám opět přeju hezké vaření a krmení a kdybyste chtěli cokoliv vědět, napište mi email: sheila9@seznam.cz


3. měsíc přikrmování (ukončený 7.měsíc věku)

25. prosince 2016 v 21:13 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Toto letí co maminky? Mimčo je čím dál více aktivní, už jej nebaví ležet v postýlce, přes den spinká čím dál méně a čím dál více vyžaduje vaši pozornost, kontakt a hlavně chce co nejvíce sledovat co děláte. Alespoň u nás to tak bylo. Začal nám třetí přikrmovací měsíc, tedy skončil ukončený 7 měsíc a byli jsme na startu osmého měsíce. Syn by nejradši půl dne seděl v "lehátku" ve kterém krmím, ale nejsem zastáncem "pasivního sedu" a tak jej tam nechávám jen max. 2 hodiny denně plus na krmení.

Třetí přikrmovací měsíc pro nás nebyl tak hektický jako ten druhý, není zde tolik mezníků. Ke konci předchozího měsíce se mi podařilo odbourat i mléčnou dávku k druhému - odpolednímu příkrmu, takže mimčo v té době baštilo 2x za den příkrm + 3x za den mléko a asi 100ml čaje. Stále jsme bojovali právě s podáváním tekutin, syn se vztekal, když zjistil, že v lahvi je čaj/voda a né mléko, takže jsem pravidelně nabízela a k jídlu dávala asi 30-40 ml čaje po lžičkách. Bylo to nezbytné, protože stolice byla čím dál tvrdší a nechtěla jsem, aby měl malý problémy s kakáním.

Ve třetím měsíci jsme se začali dostávat už na poměrně velké objemy obědového příkrmu, něco kolem 190 -250g. Musím říct, že na to je syn úžasný, obědy baští krásně. Začalo mě pomalu štvát, často dávat brambory do jídla a tak jsemzačala střídat různé "přílohy". Lepek jsme zavedli kuskusem již v předchozím měsíci, a snažím se ho alespoň 2x do týdne dávat, jinak jsem zařadila i rýži - vybrala jsem Basmati. Díky kuskusu a rýži jsem se snažila pomaličku zavádět kousky do hladkého mixovaného příkrmu, aby si syn zvyknul - nečinilo mu to žádné problémy. Takže kuskus ani rýži nemixuju. Dále jsem koupila kukuřičné, bezlepkové těstoviny, které po uvaření nakrájím na menší kousky a také již nemixuju. Ale záleží na každém dítěti, některému se z toho může nadavovat a tak je lepší vyčkat, až bude samo připraveno a jen prostě zkoušet. Příkrmy většinou vařím na dva dny, takže to prostě střídám, jednou brambory, jednou kuskus, jednou rýži, jednou těstoviny a někdy třeba nedám nic z toho. Jen je to prostě náročné na množství spotřebované zeleniny. Jinak teda každou přílohu dávám opravdu jenv menším množství většinou 1 max. 2 lžičky do každého příkrmu, s bramborem to také nepřeháním.

Dalším mezníkem v tomto měsíci bylo zavedení žloutku. Vajíčko obecně je diskutabilní potravina. Dříve se doporučovalo dávat jen bílek, pak se doporučovalo dávat celé vajíčko a dnes se doporučuje dávat jen žloutek. Tak to dodržuju :)
Podávám 1x za týden, vajíčko důkladně uvařím na tvrdo (cca 12 minut), rozkrojím, vydloubnu žloutek a rozmačkám do příkrmu.

V některých knihách jsem se dočetla, že maso se klidně může podávat 6x týdně. Já sama taky nejím maso denně, takže syn má 5x týdně maso a to střídám i jeho objem (3x týdně 30g a 2x týdně 15g), jeden den má žloutek a jeden den je bezmasý.

V tomto měsíci už mi tak trošku docházela inspirace co pořád vařit, aby to syn neměl dokola stejné. A tak jsem se pustila i do méně obvyklých druhů zeleniny jako je fenykl, patizón a lilek - které já sama běžně nekonzumuju. Ostatně můžete se podívat sami do přiložené tabulky, jak vypadal náš třetí přikrmovací měsíc, tedy "probíhající" 8 měsíc našeho synka.


Závěrem jedna taková užitečná rada pro maminky, které teprve budou přikrmovat. Je dobré se předem připravit, především co se týče ovocných příkrmů. Můj syn se narodil v dubnu, přikrmovat jsme začali cca od září a ovocné příkrmy jsme dávali někdy od října. Tudíž výběr ovoce už byl značné omezený. Naštěstí mi jedna známá v létě řekla, ať si nezapomenu udělat zásoby na zimu a dnes jsem jí hrozně vděčná. Mám zamražené broskve, nektarinky, švestky, borůvky, špendlíky a ryngle. Syn tak má pořád co na výběr.
Přeju vám hezké chvíle prožité při vaření pro vaše zlatíčka, občas je to sice náročné když pláčou a člověk se jim hned nemůže věnovat, ale domácí jídlo zato určitě stojí :)

2. měsíc přikrmování (ukončený 6.měsíc věku)

24. prosince 2016 v 23:35 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Ani jsme se nenadáli a byl tu druhý měsíc přikrmování. Minulý měsíc byl ve znamení seznamování s jídlem, učení techniky krmení a zvykání na lžičku - i když tedy na tu už byl syn téměř zvyklý protože pomocí ní dostával od narození kapky na bolení bříška.

Tak jak jste si mohli všimnou v předchozím článku, tak ráda zaznamenávám všechno, co náš syn baští a protože v různých FB skupinách měly tyto informace velký úspěch, tak jsem se rozhodla se s nimi podělit s dalšími maminkami. Máme tady tedy druhý měsíc přikrmování, pro nás to byl ukončený 6 měsíc (tzn. 6 měsíců a 1 den). V prvním měsíci přikrmování jsem postupně zaváděla různé druhy zeleniny a pomalu zvyšovala nabízené množství, opravdu jsem nikam nespěchala a proto na konci prvního měsíce syn baštil max. 130g a ještě si dal trošku mlíčka. Na začátku druhého měsíce přikrmování se mi podařilo jíž mléko odbourat.

Přibližně 5-6 týdnů od zavedení zeleninových příkrmů, jsem začala přidávat i maso. Literatura doporučuje začít i dříve, klidně 2-3 týdny od zavedení zeleniny - to je však čistě na každé mamince, kdy se rozhodne maso nabízet. Maso nabízíme nejdříve jemnější, bílé, které je dobře stravitelné, ale nemusíme se bát ani červených mas. Jediné maso, kterému bychom se měli u miminka dlouho vyhnout je vepřové maso - je velmi těžce stravitelné a proto se doporučuje až v pozdějším věku. (můj syn má nyní 9 měsíců a zatím vepřové nedostal a ani to neplánuju v brzké době).
Vhodné druhy pro začátek: kuřecí, krůtí, králičí, husí, kachní, jehněčí a hovězí. Maso kupujte nejlépe chlazené. Pokud si potrpíte na BIO, kupte jej a nebo se porozhlédněte po nějakém domácím, či z farmy - dá se koupit i na internetu, pokud jste v dojezdové vzdálenosti pro danou firmu - PPL vám maso asi nikdo nepošle :) Já sama jsem maso brala domácí od různých známých a kuřecí a krůtí jsem koupila v prodejně. Bohužel v supermárketu se mi nedařilo na BIO kvalitu narazit. Maso se zavádí postupně, nejdříve 1x týdně, další týden podáme 2x, následující týden 3x až se postupně dostaneme na frekvenci 5x - 6x za týden. Množství masa, které dávám na jednu porci příkrmu je něco kolem 20g.


Já osobně maso nevařím každý den čerstvé, ale jednou za čas uvařím cca 150g masa, rozmixuju a napěchuju do formičky na led, po zmražení vyloupnu do sáčku a odebírám z mrazáku podle potřeby. Jedna kostička má cca 15g, takže jeden den dávám 1ks a druhý den 2ks.

V době kdy se vám mimčo sní plnou dávku příkrmu, je pomalu na čase zavést další příkrm. V našem případě jsem se rozhodla zavést odpolední svačinku v podobě ovocné přesnídávky. Opět postupujeme podobně jako u zeleninových příkrmů, takže začínáme nabízet malé množství a dokrmujeme mlékem. U ovoce začínáme českým, lokálním. Exotické ovoce se doporučuje až od jednoho roku věku, výjimku tvoří banán a avokádo. Já osobně ovoce dusím na páře, trošku to zjemní kyselost - syn ovoce od začátku moc nemusí ale trpělivost a různé kombinace třeba i se zeleninou nás dovedly do zdárného konce a baští. Opět postupujeme stejně jako u zeleninového obědu, navyšujeme množství - plná porce ovoce se považuje od 100g.

V posledním týdnu tohoto měsíce jsem zavedla i lepek. (Přesně bylo synovi 6 měsíců a 30 dnů, takže v podstatě už při ukončeném 7 měsíci). Lepek jsem zaváděla ve formě kuskusu. Na jeden příkrm bohatě stačí 1 lžička kuskusu (množství v syrovém stavu). A ten jsem podávala 4 po sobě jdoucí dny a sledovala, zda bude syn nějak reagovat. Od té doby lepek dávám cca 2x do týdne. Není vhodné miminka zatěžovat velkým množstvím lepku, protože pak právě hrozí, že na něj budou mít alergii, takže něco jako dávat kuskusové rizoto a podobně rozhodně není vhodné.

Zde opět přikládám moji tabulku rozpisu, co a kolik mi syn baštil během 7 měsíce - tedy po ukončeném 6. měsíci. Vypisuju jenom příkrmy, samozřejmě že mezitím měl i mléko - ale to už se mi nechtělo přepisovat do PC.


Ufff byl to ale náročný měsíc co? :) Nejdříve vynechání mléčné dávky k obědu, pak zavedení masa, zavedení druhého příkrmu a nakonec zavedení lepku. Vaše mimčo už si pomalu zvyklo na lžičku, začínáte mít trošku i režim. Pravděpodobně sledujete změnu stolice a pravidelnost v kakání. Vše je na dobré cestě. Maminky co kojí, stále nesmí zapomínat na pravidelné nabízení prsu i noční kojení je pořád pro tvorbu mléka velmi důležité. No a tak se s radostí můžeme vrhnout na další - už třetí přikrmovací měsíc. Kdybyste měly nějaké dotazy, nechte mi vzkaz tady nebo napište mail:
sheila9@seznam.cz

1. měsíc přikrmování (ukončený 5.měsíc věku)

24. prosince 2016 v 0:33 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Zdravím všechny maminky začátečnice, zodpovědné a zvědavé babičky, a nebo taky maminky co už pozapomněly, jak to bylo u prvního dítka.
Sotva jste se stihly sžít s novým členem rodiny a on už vám kouká do pusy co si tam dáváte dobrého, nakukuje do misek a talířů a mlaská drobnými rtíky. Je to tady, je čas začít přikrmovat! Aneb neřiďte se úplně tabulkovými pokyny, ale spíše dejte na signály svého dítka.
Ale abych nebyla úplně neurčitá, tak se příkrmy obecně zavádějí nejdříve od ukončeného 4 měsíce (tzn. nejdříve, když má dítě 4 měsíce a jeden den). Běžné rozmezí je tedy 4-6 měsíc věku, ale některé maminky, zejména ty co kojí, začínají někdy i později.

Dále budu popisovat, jak jsme u našeho syna s příkrmy začínali my. Neberte to jako dogma ale zkušenost a třeba inspiraci pro vás a vašeho prcka. Syn byl od 12 týdnů na umělém mléku (dále v textu jako zkratka UM), takže jsme s příkrmy mohli začít klidně od ukončeného 4. měsíce, ale syn neprojevoval o jídlo zájem, takže jsme začali až ukončeným 5. měsícem.
Začíná se většinou zavedením zeleninového příkrmu v době oběda, nejdříve se zkouší jeden druh zeleniny alespoň 3 dny a pak můžete přidat další druh. Začíná se malým množstvím, na poprvé by dítko určitě nemělo sníst nijak velké množství, bříško by si mělo zvykat postupně. Já jsem na poprvé podala 10g příkrmu a postupně přidávala po 5 gramech.
Hodně maminek má zafixováno, že by se mělo začínat mrkvičkou, a nebo bramborem. Ano je to možné, ale hrozí celkem reálná hrozba, že vaše mimčo bude mít zácpu, proto se v dnešní době doporučuje začínat spíše dýní nebo cuketou a pak k těmto "vodnatějším" druhům přidávat mrkev a brambory. Maminky, co kojí, by neměly zapomínat, že příkrmy jsou od slova přikrmovat - tudíž není prvotním cílem co nejdříve vynechat jedno kojení. Naproti tomu u miminek, co jsou na UM, se očekává, že příkrm brzy nahradí jednu láhev mléka. Může to však trvat třeba i 6 týdnů, než se vám podaří úplně vynechat mléčnou dávku. Plná dávka zeleninového příkrmu je od 150 gramů výše.

Od zavedení příkrmů by se také měla miminku začít nabízet jiná tekutina, než mateřské či umělé mléko. Za sebe bych doporučila nejlépe převařenou schládlou vodu, a nebo neslazené čaje určené pro daný věk miminka - mezi ty nejčastěji podávané se řadí fenyklový čaj. Dbejte na správný výběr čaje, doporučuju koupit v lékárně klasický sáčkový čaj vhodný pro děti. Nekupujte granulované čaje typu "Sunarka", které obsahuji neskutečné množství cukrů, vhodné nejsou ani ovocné šťávy, či jiné slazené pití. Prvotním cílem je dítko naučit zdravým stravovacím návykům a mezi ty bych určitě neřadila pití slazených nápojů. Hodně dětí nechce čaj/vodu z lahve pít a proto já osobně k příkrmům podávám pití po lžičkách.

Příkrmy nesolíme a nijak nedochucujeme. Nejvhodnější variantou pro zachování co nejvyššího množství vitamínů je úprava zeleniny na páře. Pro začátek vám dobře poslouží klasický pařáček na knedlíky a hrnec - já používala do 9 měsíců věku syna - pak jsem si pořídila parní hrnec.
Kojenecké jídlo by nemělo být nízkotučné, proto do každého příkrmu je vhodné přidávat tuk. Doporučuje se máslo, a nebo olej. Já používám panenský, za studena lisovaný olivový olej. Nebojte se ho dát na váš vkus hodně, na cca 200g příkrmu patří asi 2 lžičky oleje - vitamíny ze zeleniny jsou nejlépe rozpustné právě v tucích.

Sice nejsem "tabulková" matka, která by se za každou cenu chtěla vejít do všech kritérii, ale pro ukázku jak jsme přikrmovali, jsem si připravila právě šikovnou tabulku, protože je přehledná. Věřím, že vám poslouží jako inspirace. Mám ráda přehled a tak jsem si asi od 2 měsíce věku našeho syna zapisovala veškerá kojení, přikrmování, množství vypitého UM a snězeného příkrmu.Při krmení mějte trpělivost, nachystejte si bryndáček, nějaké papírové ubrousky, plenu a buďte připraveni na všechno, některá miminka jídlo i doslova plivou. Nabízejte opakovaně, ale krmení by nemělo probíhat déle než 20-30 minut. Dítě nenuťte, ať u něj nevybudujete k jídlu odpor. Přeju vám mnoho trpělivosti u krmení vaší drobečků - dobrou chuť! :)