2. měsíc přikrmování (ukončený 6.měsíc věku)

24. prosince 2016 v 23:35 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Ani jsme se nenadáli a byl tu druhý měsíc přikrmování. Minulý měsíc byl ve znamení seznamování s jídlem, učení techniky krmení a zvykání na lžičku - i když tedy na tu už byl syn téměř zvyklý protože pomocí ní dostával od narození kapky na bolení bříška.

Tak jak jste si mohli všimnou v předchozím článku, tak ráda zaznamenávám všechno, co náš syn baští a protože v různých FB skupinách měly tyto informace velký úspěch, tak jsem se rozhodla se s nimi podělit s dalšími maminkami. Máme tady tedy druhý měsíc přikrmování, pro nás to byl ukončený 6 měsíc (tzn. 6 měsíců a 1 den). V prvním měsíci přikrmování jsem postupně zaváděla různé druhy zeleniny a pomalu zvyšovala nabízené množství, opravdu jsem nikam nespěchala a proto na konci prvního měsíce syn baštil max. 130g a ještě si dal trošku mlíčka. Na začátku druhého měsíce přikrmování se mi podařilo jíž mléko odbourat.

Přibližně 5-6 týdnů od zavedení zeleninových příkrmů, jsem začala přidávat i maso. Literatura doporučuje začít i dříve, klidně 2-3 týdny od zavedení zeleniny - to je však čistě na každé mamince, kdy se rozhodne maso nabízet. Maso nabízíme nejdříve jemnější, bílé, které je dobře stravitelné, ale nemusíme se bát ani červených mas. Jediné maso, kterému bychom se měli u miminka dlouho vyhnout je vepřové maso - je velmi těžce stravitelné a proto se doporučuje až v pozdějším věku. (můj syn má nyní 9 měsíců a zatím vepřové nedostal a ani to neplánuju v brzké době).
Vhodné druhy pro začátek: kuřecí, krůtí, králičí, husí, kachní, jehněčí a hovězí. Maso kupujte nejlépe chlazené. Pokud si potrpíte na BIO, kupte jej a nebo se porozhlédněte po nějakém domácím, či z farmy - dá se koupit i na internetu, pokud jste v dojezdové vzdálenosti pro danou firmu - PPL vám maso asi nikdo nepošle :) Já sama jsem maso brala domácí od různých známých a kuřecí a krůtí jsem koupila v prodejně. Bohužel v supermárketu se mi nedařilo na BIO kvalitu narazit. Maso se zavádí postupně, nejdříve 1x týdně, další týden podáme 2x, následující týden 3x až se postupně dostaneme na frekvenci 5x - 6x za týden. Množství masa, které dávám na jednu porci příkrmu je něco kolem 20g.


Já osobně maso nevařím každý den čerstvé, ale jednou za čas uvařím cca 150g masa, rozmixuju a napěchuju do formičky na led, po zmražení vyloupnu do sáčku a odebírám z mrazáku podle potřeby. Jedna kostička má cca 15g, takže jeden den dávám 1ks a druhý den 2ks.

V době kdy se vám mimčo sní plnou dávku příkrmu, je pomalu na čase zavést další příkrm. V našem případě jsem se rozhodla zavést odpolední svačinku v podobě ovocné přesnídávky. Opět postupujeme podobně jako u zeleninových příkrmů, takže začínáme nabízet malé množství a dokrmujeme mlékem. U ovoce začínáme českým, lokálním. Exotické ovoce se doporučuje až od jednoho roku věku, výjimku tvoří banán a avokádo. Já osobně ovoce dusím na páře, trošku to zjemní kyselost - syn ovoce od začátku moc nemusí ale trpělivost a různé kombinace třeba i se zeleninou nás dovedly do zdárného konce a baští. Opět postupujeme stejně jako u zeleninového obědu, navyšujeme množství - plná porce ovoce se považuje od 100g.

V posledním týdnu tohoto měsíce jsem zavedla i lepek. (Přesně bylo synovi 6 měsíců a 30 dnů, takže v podstatě už při ukončeném 7 měsíci). Lepek jsem zaváděla ve formě kuskusu. Na jeden příkrm bohatě stačí 1 lžička kuskusu (množství v syrovém stavu). A ten jsem podávala 4 po sobě jdoucí dny a sledovala, zda bude syn nějak reagovat. Od té doby lepek dávám cca 2x do týdne. Není vhodné miminka zatěžovat velkým množstvím lepku, protože pak právě hrozí, že na něj budou mít alergii, takže něco jako dávat kuskusové rizoto a podobně rozhodně není vhodné.

Zde opět přikládám moji tabulku rozpisu, co a kolik mi syn baštil během 7 měsíce - tedy po ukončeném 6. měsíci. Vypisuju jenom příkrmy, samozřejmě že mezitím měl i mléko - ale to už se mi nechtělo přepisovat do PC.


Ufff byl to ale náročný měsíc co? :) Nejdříve vynechání mléčné dávky k obědu, pak zavedení masa, zavedení druhého příkrmu a nakonec zavedení lepku. Vaše mimčo už si pomalu zvyklo na lžičku, začínáte mít trošku i režim. Pravděpodobně sledujete změnu stolice a pravidelnost v kakání. Vše je na dobré cestě. Maminky co kojí, stále nesmí zapomínat na pravidelné nabízení prsu i noční kojení je pořád pro tvorbu mléka velmi důležité. No a tak se s radostí můžeme vrhnout na další - už třetí přikrmovací měsíc. Kdybyste měly nějaké dotazy, nechte mi vzkaz tady nebo napište mail:
sheila9@seznam.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama