1. měsíc přikrmování (ukončený 5.měsíc věku)

24. prosince 2016 v 0:33 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Zdravím všechny maminky začátečnice, zodpovědné a zvědavé babičky, a nebo taky maminky co už pozapomněly, jak to bylo u prvního dítka.
Sotva jste se stihly sžít s novým členem rodiny a on už vám kouká do pusy co si tam dáváte dobrého, nakukuje do misek a talířů a mlaská drobnými rtíky. Je to tady, je čas začít přikrmovat! Aneb neřiďte se úplně tabulkovými pokyny, ale spíše dejte na signály svého dítka.
Ale abych nebyla úplně neurčitá, tak se příkrmy obecně zavádějí nejdříve od ukončeného 4 měsíce (tzn. nejdříve, když má dítě 4 měsíce a jeden den). Běžné rozmezí je tedy 4-6 měsíc věku, ale některé maminky, zejména ty co kojí, začínají někdy i později.

Dále budu popisovat, jak jsme u našeho syna s příkrmy začínali my. Neberte to jako dogma ale zkušenost a třeba inspiraci pro vás a vašeho prcka. Syn byl od 12 týdnů na umělém mléku (dále v textu jako zkratka UM), takže jsme s příkrmy mohli začít klidně od ukončeného 4. měsíce, ale syn neprojevoval o jídlo zájem, takže jsme začali až ukončeným 5. měsícem.
Začíná se většinou zavedením zeleninového příkrmu v době oběda, nejdříve se zkouší jeden druh zeleniny alespoň 3 dny a pak můžete přidat další druh. Začíná se malým množstvím, na poprvé by dítko určitě nemělo sníst nijak velké množství, bříško by si mělo zvykat postupně. Já jsem na poprvé podala 10g příkrmu a postupně přidávala po 5 gramech.
Hodně maminek má zafixováno, že by se mělo začínat mrkvičkou, a nebo bramborem. Ano je to možné, ale hrozí celkem reálná hrozba, že vaše mimčo bude mít zácpu, proto se v dnešní době doporučuje začínat spíše dýní nebo cuketou a pak k těmto "vodnatějším" druhům přidávat mrkev a brambory. Maminky, co kojí, by neměly zapomínat, že příkrmy jsou od slova přikrmovat - tudíž není prvotním cílem co nejdříve vynechat jedno kojení. Naproti tomu u miminek, co jsou na UM, se očekává, že příkrm brzy nahradí jednu láhev mléka. Může to však trvat třeba i 6 týdnů, než se vám podaří úplně vynechat mléčnou dávku. Plná dávka zeleninového příkrmu je od 150 gramů výše.

Od zavedení příkrmů by se také měla miminku začít nabízet jiná tekutina, než mateřské či umělé mléko. Za sebe bych doporučila nejlépe převařenou schládlou vodu, a nebo neslazené čaje určené pro daný věk miminka - mezi ty nejčastěji podávané se řadí fenyklový čaj. Dbejte na správný výběr čaje, doporučuju koupit v lékárně klasický sáčkový čaj vhodný pro děti. Nekupujte granulované čaje typu "Sunarka", které obsahuji neskutečné množství cukrů, vhodné nejsou ani ovocné šťávy, či jiné slazené pití. Prvotním cílem je dítko naučit zdravým stravovacím návykům a mezi ty bych určitě neřadila pití slazených nápojů. Hodně dětí nechce čaj/vodu z lahve pít a proto já osobně k příkrmům podávám pití po lžičkách.

Příkrmy nesolíme a nijak nedochucujeme. Nejvhodnější variantou pro zachování co nejvyššího množství vitamínů je úprava zeleniny na páře. Pro začátek vám dobře poslouží klasický pařáček na knedlíky a hrnec - já používala do 9 měsíců věku syna - pak jsem si pořídila parní hrnec.
Kojenecké jídlo by nemělo být nízkotučné, proto do každého příkrmu je vhodné přidávat tuk. Doporučuje se máslo, a nebo olej. Já používám panenský, za studena lisovaný olivový olej. Nebojte se ho dát na váš vkus hodně, na cca 200g příkrmu patří asi 2 lžičky oleje - vitamíny ze zeleniny jsou nejlépe rozpustné právě v tucích.

Sice nejsem "tabulková" matka, která by se za každou cenu chtěla vejít do všech kritérii, ale pro ukázku jak jsme přikrmovali, jsem si připravila právě šikovnou tabulku, protože je přehledná. Věřím, že vám poslouží jako inspirace. Mám ráda přehled a tak jsem si asi od 2 měsíce věku našeho syna zapisovala veškerá kojení, přikrmování, množství vypitého UM a snězeného příkrmu.Při krmení mějte trpělivost, nachystejte si bryndáček, nějaké papírové ubrousky, plenu a buďte připraveni na všechno, některá miminka jídlo i doslova plivou. Nabízejte opakovaně, ale krmení by nemělo probíhat déle než 20-30 minut. Dítě nenuťte, ať u něj nevybudujete k jídlu odpor. Přeju vám mnoho trpělivosti u krmení vaší drobečků - dobrou chuť! :)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama