3. měsíc přikrmování (ukončený 7.měsíc věku)

25. prosince 2016 v 21:13 | sheila |  --> Přikrmování do 1. roku
Toto letí co maminky? Mimčo je čím dál více aktivní, už jej nebaví ležet v postýlce, přes den spinká čím dál méně a čím dál více vyžaduje vaši pozornost, kontakt a hlavně chce co nejvíce sledovat co děláte. Alespoň u nás to tak bylo. Začal nám třetí přikrmovací měsíc, tedy skončil ukončený 7 měsíc a byli jsme na startu osmého měsíce. Syn by nejradši půl dne seděl v "lehátku" ve kterém krmím, ale nejsem zastáncem "pasivního sedu" a tak jej tam nechávám jen max. 2 hodiny denně plus na krmení.

Třetí přikrmovací měsíc pro nás nebyl tak hektický jako ten druhý, není zde tolik mezníků. Ke konci předchozího měsíce se mi podařilo odbourat i mléčnou dávku k druhému - odpolednímu příkrmu, takže mimčo v té době baštilo 2x za den příkrm + 3x za den mléko a asi 100ml čaje. Stále jsme bojovali právě s podáváním tekutin, syn se vztekal, když zjistil, že v lahvi je čaj/voda a né mléko, takže jsem pravidelně nabízela a k jídlu dávala asi 30-40 ml čaje po lžičkách. Bylo to nezbytné, protože stolice byla čím dál tvrdší a nechtěla jsem, aby měl malý problémy s kakáním.

Ve třetím měsíci jsme se začali dostávat už na poměrně velké objemy obědového příkrmu, něco kolem 190 -250g. Musím říct, že na to je syn úžasný, obědy baští krásně. Začalo mě pomalu štvát, často dávat brambory do jídla a tak jsemzačala střídat různé "přílohy". Lepek jsme zavedli kuskusem již v předchozím měsíci, a snažím se ho alespoň 2x do týdne dávat, jinak jsem zařadila i rýži - vybrala jsem Basmati. Díky kuskusu a rýži jsem se snažila pomaličku zavádět kousky do hladkého mixovaného příkrmu, aby si syn zvyknul - nečinilo mu to žádné problémy. Takže kuskus ani rýži nemixuju. Dále jsem koupila kukuřičné, bezlepkové těstoviny, které po uvaření nakrájím na menší kousky a také již nemixuju. Ale záleží na každém dítěti, některému se z toho může nadavovat a tak je lepší vyčkat, až bude samo připraveno a jen prostě zkoušet. Příkrmy většinou vařím na dva dny, takže to prostě střídám, jednou brambory, jednou kuskus, jednou rýži, jednou těstoviny a někdy třeba nedám nic z toho. Jen je to prostě náročné na množství spotřebované zeleniny. Jinak teda každou přílohu dávám opravdu jenv menším množství většinou 1 max. 2 lžičky do každého příkrmu, s bramborem to také nepřeháním.

Dalším mezníkem v tomto měsíci bylo zavedení žloutku. Vajíčko obecně je diskutabilní potravina. Dříve se doporučovalo dávat jen bílek, pak se doporučovalo dávat celé vajíčko a dnes se doporučuje dávat jen žloutek. Tak to dodržuju :)
Podávám 1x za týden, vajíčko důkladně uvařím na tvrdo (cca 12 minut), rozkrojím, vydloubnu žloutek a rozmačkám do příkrmu.

V některých knihách jsem se dočetla, že maso se klidně může podávat 6x týdně. Já sama taky nejím maso denně, takže syn má 5x týdně maso a to střídám i jeho objem (3x týdně 30g a 2x týdně 15g), jeden den má žloutek a jeden den je bezmasý.

V tomto měsíci už mi tak trošku docházela inspirace co pořád vařit, aby to syn neměl dokola stejné. A tak jsem se pustila i do méně obvyklých druhů zeleniny jako je fenykl, patizón a lilek - které já sama běžně nekonzumuju. Ostatně můžete se podívat sami do přiložené tabulky, jak vypadal náš třetí přikrmovací měsíc, tedy "probíhající" 8 měsíc našeho synka.


Závěrem jedna taková užitečná rada pro maminky, které teprve budou přikrmovat. Je dobré se předem připravit, především co se týče ovocných příkrmů. Můj syn se narodil v dubnu, přikrmovat jsme začali cca od září a ovocné příkrmy jsme dávali někdy od října. Tudíž výběr ovoce už byl značné omezený. Naštěstí mi jedna známá v létě řekla, ať si nezapomenu udělat zásoby na zimu a dnes jsem jí hrozně vděčná. Mám zamražené broskve, nektarinky, švestky, borůvky, špendlíky a ryngle. Syn tak má pořád co na výběr.
Přeju vám hezké chvíle prožité při vaření pro vaše zlatíčka, občas je to sice náročné když pláčou a člověk se jim hned nemůže věnovat, ale domácí jídlo zato určitě stojí :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama