Umělé mléko (UM) - jak nato?

16. dubna 2017 v 22:19 | sheila |  --> Kojenecké mléko a vše kolem něj
Tak jak jsem si snila, že budu výhradně kojit alespoň do 6. měsíců veku našeho syna, tak se nám to moc nepovedlo. Ale alespoň ty 3 měsíce jsme nějak zvládli. Jak jsme "bojovali" jsem už popsala v článku "Když nám kojení nešlo, aneb šťastná matka = šťastné dítě", který si můžete přečíst ve stejné rubrice jako tento článek. Kojit jsem přestala, když měl syn ukončený 3 měsíc.

Které mléko jsme si vybrali a proč?
Protože jsem rodila v porodnici, kde používali výrobky HIPP a i syn tam dostal dokrm, právě od HIPPu, z důvodu pozdního nástupu laktace - tak jsem se rozhodla u HIPPu zůstat. (Pozn. tento článek nemá být reklamou, je pouze sdělením osobních zkušeností - nikdo mi zato neplatí - to jen pro všudypřítomné rýpalky a rýpaly ;) )
Na webu měl HIPP výborné recenze a především mě oslovil tím, že je v BIO kvalitě a zároveň obsahuje PRO a PRAEBIOTIKA, která jsou dobrá na bříško i imunitu.

Kolik stojí výživa miminka plně na UM?
Bohužel to vše je dost znát na ceně, tam kde bydlím, v nejbližší lékárně, mi nabízeli 600g za 297,- Kč, v DM drogérii vycházel v té době na něco kolem 270,- Kč a na internetu na 220,- Kč.
No takže volba byla jasná, vyzkoušíme pár týdnů zda, nám sedí a pak objednáme z internetu. A tak se taky stalo, objednávala jsem pravidelně z webové lékárny za 220,- Kč jednu krabici počátečního mléka a abych měla poštovné zdarma, brala jsem rovnou 11 krabic :D
Když syn s mlékem začínal, vypil sotva 100ml na jedno krmení a krmili jsme takto běžně i 8x za den. Ty krabice s mlékem mi mizely před očima, byly časy, kdy nám jedna krabice vystačila na 3 a pul dne. Takže finanční zátěž je poměrně veliká - když to srovnáme s kojením = u nás v dobách největší spotřeby to bylo i 1900,- Kč měsíčně jenom za mléko.
Samozřejmě, že maminky co kojí, musí také investovat do svého jídelníčku, ale myslím si, že pořád je to umělé mléko dražší.

Co všechno je potřeba mít doma, když je miminko pouze na UM?
Takže bezva, mléko jsme měli vybráno a teď co to všechno kolem? Co třeba láhve, savičky, mycí prostředky, sterilizace a údržba, skladování, ohřívání? Bylo toho ze dne na den tolik, co jsme se museli naučit - chvílemi jsem proklínala svoje prsa, protože to bylo mnohem horší než kojení ze začátku - mnohem více práce a starostí.

1) Kojenecké lahve
Na trhu je několik stěžejních výrobců speciálních lahví pro miminka, a proto bylo pro mě těžké si vybrat, co nám bude nejlépe vyhovovat. Navíc jsem se rozhodovala již v těhotenství, protože jsem chtěla mít doma alespoň 1-2 láhve pro případ nouze. A nebo pro případ, že budu muset naléhavě odjet a bude nutné syna krmit odstříkaným mlékem. Takže jsem tuhle otázku vyřešila už v těhotenství. Nejvíc se mi zamlouval systém Avent od firmy Philips s jejích "Natural" savičkami - které by měly alespoň trošku připomínat tvar mateřských bradavek.
Další možností na trhu jsou třeba láhve od firmy NUK, a nebo jsem slyšela chválu i na značku Tommee Tippee a mnoho dalších. Já mám však zkušenosti pouze s láhvemi od Aventu.

Pokud však chcete mít láhev jen na občasné dokrmování a při tom kojíte a nechcete riskovat, že si mimčo zkazí techniku kojení kvůli lahvi - tak určitě investujte více = firma Medela vyrábí speciální lahvičku, která miminku bude nejvíce simulovat kojení z prsu - jedná se o výrobek "Medela Calma". Počítejte však s tím, že taková lahvička vyjde na něco kolem 500-700,- Kč za kus.
Teď už se jen rozhodnout, kolik lahví o jakém objemu budete potřebovat. Minimum jsou dle mě 2 kusy. Já měla 6 lahví o různých objemech, abych se nemusela stresovat s tím, že nemám ihned umyté a vysterilizované lahve.
Dále si můžete vybrat, jestli budou plastové, anebo skleněné. S odstupem času bych asi dnes už koupila jenom skleněné - protože ač je myju ihned a i v roce věku syna je pokaždé sterilizuju parou, tak stejně jsou trochu cítit mlékem.
Jinak co se výběru objemu lahviček týče, tak si do roku věku vystačíte s objemem kolem těch 250ml - těchto lahví mám nejvíce. Pokud však dáváte UM z jakéhokoliv důvodu od narození, uvažovala bych i o menších lahvičkách - dělají se i opravdu "pidi" lahve :)

2) Savičky
Ty se kupují samozřejmě stejného typu, jako jsou lahve, tak aby vám pasovaly. Vtip je v tom, že v dnešní době se kupují různé "velikosti" saviček, podle věku miminka - vzhledově vypadají stejně, ale mívají různý počet dírek o různých velikostech a jsou označeny číslem. U Avent Natural je několik velikostí a druhů. Savičky se liší taky typem "průtoku" otočením savičky můžete zajistit rychlejší či pomalejší průtok - přiznám se, že tohle jsme nikdy neřešili. Stačilo pouze dát správnou velikost savičky a mimčo už si poradilo samo. Takové základní rozdělení je 0+ měsíců, 1+měsíců, 3+měsíců a 6+ měsíců. Ale doporučila bych spíše sledovat mimčo, pokud je spokojené s rychlostí průtoku, zbytečně bych savičku neměnila. Například my jsme synovi tu poslední "nejrychlejší" savičku, ze které to teče nejrychleji a nejvíce, dali až kolem 8-9 měsíce, místo 6 měsíce a i přesto se zakuckával.

3) Sterilizace/čištění
Přiznám se, že na údržbu dětského nádobí jsem fakt pedant. Ale protože jsem zároveň dost pohodlný člověk, pořídila jsem si parní sterilizační jednotku do mikrovlnky. Je to rychlé, účinné a pohodlné řešení jak mít hygienicky čisté lahve, savičky a později třeba i kelímky a lžičky. Protože jsem koupila láhve od Aventu, tak jsem logicky i zde volila Avent, abych měla kompatibilní řešení, kde se vše pěkně vleze. Jsem maximálně spokojená, vše jsem koupila na internetu, takže jsem docela ušetřila, oproti nákupu v blízkých kamenných prodejnách. Někdo si může říct, na co parní sterilizátor? No třeba nato že by mě nebavilo 2x za den vařit vodu v hrnci, máčet tam veškeré příslušenství, hlídat to a pak si pálit prsty při vytahování. Navíc pokud vyvařujete ve vodě, stává se, že na lahvích zůstává povlak vodního kamene - což se m u parní sterilizace nikdy nestalo. Prostě jen vezmu sterilizační jednotku do spodního patra naleju asi 150-180ml studené a již převařené vody (máme studniční vodu, je dost železitá a tvrdá a sterilizačka se mi tím zanášela-když dávám již převařenou tyto úsady zůstávají v rychlovarné konvici). Nato dám košík, do kterého se skládají věci ke sterilizaci. Ty však musí být důkladně umyté - nejlépe nějakým prostředkem na nádobí.
Doporučuju koupit speciální přípravek na mytí lahví a saviček - například v DM jsem našla 3 druhy takových přípravků. Ano jsou dražší, ale pokud máte lahve plastové, tak klasický Jar se z nich dost špatně myje a vadilo mi, že i po několikerém oplachování lahve voněly právě Jarem. Takže jsem dlouho používala přípravek od firmy NUK. Ze začátku kdy syn pil 8x za den, tak jsem umývala 2x denně a opravdu mi to už někdy lezlo na nervy a vzpomínala jsem nato - jak bylo jednoduché vytáhnout prso a nakojit :)

Po naskládání do sterilizačky se všechno zavře víkem a vloží do mikrovlnky, v návodu je napsáno jak dlouho a při jakém výkonu se má nechat sterilizačka běžet. U nás to stačí 3,5 minuty a je hotovo. Po cinknutí mikrovlnky už jen vše vyndám, a vyskládám na úterku, tak aby to volně uschlo. Syn má do dnes v kuchyni svůj koutek, kde se snažíme udržovat větší čistotu. Nejsem žádný "Savo" maniak, ale přece jen nemám pořád vše naleštěné a toto je pro mě, i pro manžela nejjednodušší řešení.
Jinak ještě teda k samotnému čištění, použiju speciální přípravek a láhve myju kartáčem k tomu určeným - má i na druhém konci rukojeť která přesně pasuje do saviček, takže se takto dají krásně umýt. Určitě doporučuju, mít na umývání dětského nádobí zvlášť kartáč/houbičku a nepoužívat tu stejnou jako na zbytek nádobí - alespoň ze začátku určitě - my používáme do dnes.
Ohledně toho do kdy je nutné lahve a savičky sterilizovat, vám asi neporadím, každá maminka to cítí jinak a dělá to jinak, stejně tak třeba jako s žehlením pro miminko. My sterilizujeme stále (syn téměř 13 měsíců) a to hlavně proto že ten plast do sebe opravdu natáhne hodně "pachů", čemuž se třeba u plastových kelímků na příkrmy prostě nevyhnete.

4) Jak připravujeme UM, jak ohřívat či skladovat.
Tak si představte klasickou situaci, maminka sama doma, 4 měsíční mimčo brečí hladem a křik nabírá na hysterii a prostě mu nevysvětlíte že musí 10 minut počkat než to mléko připravíte. A tak jsme si zavedli svůj systém, který dobu přípravy mléka zkrátil na minimum. Základem je skleněný džban, digitální teploměr, rychlovarná konvice, láhev na mléko a UM. Štěstí přeje připraveným a tak je potřeba si do džbánu předem uvařit vodu a nechat schládnout.
Když tedy chceme připravit UM - řekněme 200ml, tak vezmu láhev a naleju do ní cca 80-100ml převařené a již vychladlé vody (má pokojovou teplotu), zároveň si v rychlovarné konvici uvařím čerstvou vodu. Nyní do láhve přiliju asi 20-30ml vroucí vody a změřím teplotu teploměrem. Dle návodu na UM nesmí být teplota vyšší než 50°C - ideální je tak 43-45°C. Nyní tedy musím dosáhnout této teploty a tak podle potřeby dolévám vroucí, anebo odstátou vodu. Až máme požadovanou teplotu, připravím si daný počet odměrek UM a nasypeme přímo do láhve. Pořádně promícháme a nyní už jen doleju vystydlou vodou, tak abychom měli 200ml a přeměříme teplotu. Nám už se většinou daří, že se trefíme do teploty kolem 35-38°C, takže akorát na podávání. Pokud máte připravenou výživu moc horkou, stačí zchladit zvenčí pod proudem chladné vody. Málo kdy se mi stane, že bych to měla příliš chladné, ono těch 35°C vůbec ničemu nevadí - spíše naopak. A to je celá věda prosím :) Jednou jsem si to měřila a dá se takto UM připravit za 2-3 minuty.
Nejsem odpůrce mikrovlnek - výrobce sice píše, že by se nemělo UM zahřívat v mikrovlnce, ale to je právě opatření pro rodiče, kteří by to neuhlídali. Nesmí se to zahřát nad 50°C - pak již UM ztrácí své výživové hodnoty. Zároveň se výrobce chrání, protože mikrovlnka ohřívá nerovnoměrně a pokud nápoj dobře neprotřepete, jsou v něm horká místa a mimčo se může opařit. Mám ověřeno z dětského oddělení okresní nemocnice, že zde i v krajské nemocnici se běžně UM ohřívá v mikrovlnce, protože jej sestry vaří třeba jen 2x za den větší množství a mají jej uložené v lednici. Takže je to běžný postup, ovšem u nás se vždy vařilo UM čerstvé - pokud jsme tedy zrovna nebyli někde na cestách.

5) Co s sebou na cesty, když je miminko pouze na UM?
Nikdy jsem se nespoléhala nato, že mi někdo někde mléko ohřeje. Takže jsem si buď vozila už hotové UM v termosce anebo horkou vodu a prášek zvlášť. Ideální pro mě bylo spočítat si, kolikrát budeme krmit na cestách +1 láhev jako záloha navíc. Koupila jsem si 0,5 litrovou termosku, kterou používám jen na UM nebo vroucí vodu. Většinou jsem si připravila už třeba 450ml UM, když jsem věděla, že bude malý baštit 2x 150 + 1 porce jako záloha.
Je dobré si termosku předehřát = nalít vroucí vodu, zavřít a nechat jí prostě vevnitř nahřát - poté vodu vylít. Teď už jen připravíte požadované množství UM, nejlépe na nejvyšší možnou teplotu = cca 50°C. Pak už jen při cestování nalijete hotové UM do lahvičky a necháte zchladnout, anebo zastavíte někde, kde je WC a zchladíte lahvičku pod proudem vody. Mléko v termosce je určené k rychlé spotřebě, takže nejpozději ten den je nutné jej spotřebovat.
Pro odvážnější z vás si můžete třeba jen do lahviček nachystat převařenou vodu a UM v prášku si nasypat do krabičky a požádat někde v restauraci o zahřátí vody v mikrovlnce a pak už jen vsypete prášek. Nebo můžete vozit jen horkou vodu a UM zvlášť a pak opět vodu zchladit v lahvi. Doporučuju používat vždy teploměr - byla jsem tak mnohem klidnější, že se prcek fakt nespálí.

Myslím, že to nejdůležitější jsem zmínila, doufám, že tento článek nebude brát někdo jako reklamu, jde pouze o mé osobní dobré zkušenosti s danými výrobky. S Aventem má natolik dobré zkušenosti, že jsem u něj zůstala i v období přikrmování a to v podobě kelímků na skladování jídla.

V dalším článku o UM bych se ráda zaměřila nato, proč ještě ve 13 měsících věku našeho syna používáme raději počáteční UM = č. 1 a né pokračovací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 17. dubna 2017 v 13:50 | Reagovat

Pěkný článek. Vzhledem k tomu, že jsme s dcerkou na UM už od narození - doplním svoje zkušenosti.
Začínaly jsme na Nenatalu pro předčasně narozené a pak přešly taky na Hipp  -zde spokojenost.
Ohřívám UM přes den v ohřívačce - první byla parní od Aventu, ta byla rychlá - cca 3min, ale nevydržela. Teď máme Beurer, ten ohřívá pomalu, ale umí teplotu udržet - nastavíte 40st. a klidně bude hodiny udržovat. Cvičíme Vojtovku, oak vím, že budeme krmit - tak před cvičením namíchám UM, dám ohřívat a za půl hodinky po cvičení krmíme krásně teplým mlíkem. Když spíchám a v noci, kdy nemám chuť čekat deset minut na ohřev - používám mikrovlnku. Záleží na výkonu, naše umí ohřát 120ml vody na 45 st. za 30 sec. Poprvé je třeba zaexperimentovat s teploměrem, pak si časy ohřevu a množství přilepit na mikrovlnku (pro tatínka) a pak už jen vychytaná rutina. Ohřejete vodu, tu promícháte - tím vyrovnáte nerovnoměrný ohřev a pak nasypete UM. Dobrý je mít dávkovač na UM - např. od Aventu - hodí se doma i na cesty. Ráno do něj připravíte tři dávky sušáku a pak nemusíte během dne odměřovat (je dobré si takto i předpřipravit do lahviček převařenou vodu), prostě to z něj nasypete do vody. Je to i dobré, pokud použijete láhve s úzkým hrdlem od Canpolu či Simaxu, protože tam překlápět odměrku s e sušákem je opruz - zejména v noci s rozespalýma očima. Výhodou těchto lahviček s úzkým hrdlem je, že pasují na odsávačku Medela a jsou levné. Mám ráda skleněné lahvičky - dobře se myjí,nepoškrábou se a vypadají pořád jako nové, taky dobře drží teploty, když se nahřejí. Ale člověk nesmí být manták, aby mu padaly z ruky a až začne miminko si lahvičku přidržovat samo, tak jsou pasé. Na cesty a na později tedy plast. Co se týče saviček - tak pokud je dítě jedlík, tak je to asi jedno - malá mi pila z Aventu, Canpoláckých i od Mam. Možná se napoprvé zatváří divně, ale pak se vždy chytla a sála. Ve čtyřech měsících - když není unavená a soustředí - je schopna vypít mlíko dírou označenou 12M. Rozhodně ty nejmenší díry pro novorozence nebyly pro nás - malá musela vynaložit víc námahy na vycucání mlíka, trvalo to dlouho a někdy u toho usla a nedopila. Je třeba to zkusit a nebát se - prostě když se miminko zakucká - nechat ho odkašlat, vydýchat a zkuksit. V případě, že se zakucká moc (to se mi nikdy teda nestalo), chytnou za hrudíček a otočit bříškem dolů, popř. poklepat jemně na zádíčka, tak mi to ukazovala sestra na neonatologickém odd. Speciální mycí prostředky pro děti nepoužívám, myji i v myčce, nemám s tím problém - konzultováno i schválenou doktorkou na neonatologickém odd. Prostě dobře vymývám, vyplachuji i po myčce, než dám do sterilizátoru do mikrovnky.
Moje vychytávka na mytí úzkých lahviček houbičkou (poté co se rozpadl kartáč na mytí) - houbičku strčím dovnitř, přišpendlím ji dlouho kovouvou pinzetou, co mám v kuchyni na vaření, ošudlám a pomocí pinzety vytáhnu. Vyhovuje mi to, kartáč už kupovat nebudu, houbička tak neškrábe plasty.
Ještě postřeh k lahvičkám - na šroubovací Mam, co se dají rozšroubovat i ze spodu nepotřebujete kartáč, všude se dostanete rukou, jenomže zase pak musíte po sešroubovávat a když to uděláte blbě, tak vám to začne téct spodem :-) Moje zkušenost.
Jinak se mi líbí systém od Aventu - jak mají savičky se dvěma, třema, čtyřma dírama, podle průtoku, ale zase jsou zbytečně drahé (cca 70kč), když dítko dobře pije i ze savičky za 30 Káčé.
Ještě je dobré pořídit odkapávač lahviček, když jich máte víc, ale není to nezbytnost. Doporučila bych mít tolik lahviček, kolikrát za den krmíte, nebo minimálně půlku. Jde to pohodlné, nemusíte je furt umývat a sterilizovat. Např. jedete na výlet, vezmete 3 lahvičky, vrátíte se z výletu a víte, že doma čekají další tři připravené.
Jo a UM do zásoby déle jak na hodinu nepřipravuji, míchám vždy čerstvé. Výrobci to tak doporučují a nevím jak u Hippu, ale Nenatal opravdu po hodině začal tak nějak jinak smrdět, přeci jen tam může dojít k nějakým chem. posunům ve složení, plus rozvoji bakterií. Přeci jen, i když vysterilizujete lahvičku, tak rozhodně sterilní bez bakterií to mlíko nikdy neuděláte. Takže pro malá miminka bych do zásoby nedělala. Snad se autorka nebude zlobit, že jsem se tak rozepsala, ale toto jsou moje zkušenosti a třeba někomu pomohou. Jana

2 prikrmyodsheily prikrmyodsheily | E-mail | Web | 17. dubna 2017 v 22:43 | Reagovat

Jani, děkuji za krásné doplnění informací :) Spoustu z těchto věcí já prostě nedělám a proto jsem ej neuvedla. Ale pro někoho můžou být určitě přínosné. Taky jsem mléko do zásoby nikdy nedělala - ikdyž mi to sestra na pediatrii výrazně doporučovala - přišlo mi to divné. Fakt jen výjmečně na cesty, když jsem věděla že jinak by to bylo příliš komplikované.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama